Recent Posts

Archive

Tags

VFX Nedir?

Visual Effects'in Türkçe karşılığı "Görsel Efekt" yada "Dijital Efekt" tir. Bence Dijital Efekt demek daha doğrudur hatta Dijital Görsel Efekt de denebilir ama genel olarak Tükiye’de de Dünya’da da VFX olarak anılan bu meslek, bu disiplin nedir buna kısaca bir bakalım.

Öncelikle VFX in sinema kadar eski bir tarihe dayandığını bilelim. FX Tarihini kısaca anlatan 8dk bir video paylaşıyorum.

Set ortamında hazırlanan özel efektlere "Special Effects" denir. Yönetmen film için önemli olan patlama sahnesini SFX ekibi ile sette çekip VFX ekibi ile postta çoğaltıp daha efektif hale getirilebilir. Yada tamamen VFX dünyasında dijital olarak tasarlanabilir.

VFX bir kamera ile elde edilmiş görüntüler üzerine yapılan çalışmadır.Tamamen bilgisayarda üretilmiş fotorealistik genel plan açılış sahnesi de olabilir. Bunun için gerçek görüntüleri, fotoğrafları referans alır. Fotoğraf, grafik, resim ve animasyon teknikleri, kodlama, fizik, matematik, geometri, mimari gibi bilimsel ve sanatsal alanlardan yararlanır.

Grafiklerin 2 yada 3 boyutlu hareketlendirilmesi "Motion Graphics" dir. CGI ise "Computer Generated Graphics" yani bilgisayar teknolojisi ile üretilmiş görseller anlamındadır. Tamamen CGI olarak hazırlanmış bir film animasyon olarak anılır. CGI yada Photoshopta hazırlanmış bir manzara sahnesi "Matte Paint" tir ve kökeni gerçek ressamlardan gelir. VFX hepsini kapsayan hem teknik ve bilimsel hemde sanatsal bir alandır.

VFX ile ilgili bu kesin ayrımları yaptıktan sonra şunu söylemek gerekir; VFX gerçek bir görüntüye dijital olarak eklenen, değiştirilen yada çıkartılan her şeyi kapsar. Bu kadraja giren mikrofonu yada set ekibinin unuttuğu bir kabloyu silmekten devasa boyutta hazırlanmış dijital şehirlere ve o şehri istila eden uzaylılara kadar gider.

VFX, 2d ve 3d kavramlarıyla boyutlar arası geçişler yapar. 3 boyutta hazırlanmış CGI bir arabanın kamera ile çekilmiş 2 boyutlu bir görüntüye entegre etmeniz ve arabanın üzerine yansıyan dijital yansımaların gerçekçi olabilmesi için 2 boyutlu görüntü üzerine modelemeler yaparak onu 3 boyuta çevirmeniz gerekir.

Tasarım, animasyon, simülasyon, birleştirme gibi temel bölümlere ve bu bölümler de kendi içinde spesifik departmanlara ayrılır. Mimari görselleştirme, oyun, endüstriyel tasarım, şehir planlama, jeoloji, fizik simülasyonları gibi tüm dijital teknolojilerden olabildiğince faydalanır. Belli başlı yazılımlara ve teknolojilere bağımlı değildir. Güçlü VFX şirketleri kendi yazılımlarını ve teknolojilerini üretir. Bugün sektördeki çok önemli yazılımlar bu şirketler tarafından tasarlanmıştır. Bu şirketleri böyle yenilikçi teknolojileri üretmelerine imkan veren ise "George Lucas" , "James Cameron" , "Cristopher Nolan" gibi önemli ve değerli yönetmenler olduğunu bilmek gerekir.

VFX ertesi yıl yerine teknik olarak daha büyük başka bir yapım gelerek bir daha yüzüne bakılmayacak bir tüketim malzemesinden çok daha fazlasıdır. En başta "Georges Méliès" in yaptıklarına dönerseniz kendi zamanında, elindeki malzemeyle, kendi tarzı ve sanatsal algısıyla insanlara ilham vermiştir. Büyük stüdyoların çektiği ticari vfx filmlerin yerine daha küçük ama sanatsal açıdan büyük yapımların ön plana çıktığını görüyoruz.

Bu kısma kadar bir çok bilgi verdik. VFX öğrenmek, meslek edinmek hatta topluma ilham verecek güzel işler başarmak istiyorsanız, bunun bir yaşam biçimi olarak hayatınıza adapte etmeniz gerekir. Bu konuda kararlı iseniz VFX Eğitimi postunu kumanızı tavsiye ederim.