Recent Posts

Archive

Tags

VFX Eğitimi ve İş Olanakları

Bu biraz zor bi konu ama tüm çıplaklığı ile size açıklamaya çalışıcam. Önce Dünya çapınca bu işler bildiğim kadarı ile nasıl yürüyor ona bir bakalım sonrada Türkiye’de nasıl yürüyor ona geçelim isterim.

Amerika, Kanada ve İngiltere VFX dünyasının küresel çaptaki baş oyuncuları diyebiliriz. Bu gelişmiş ülkelerde birçok özel okul ve büyük şirketlerin kendi eğitim ve işe alım programları mevcut. Buralardaki eğitim sistemleri Türkiye’ye göre tabiki daha iyi durumda fakat olması gerektiği gibi midir? bu geniş bir tartışma konusudur. İmkanınız varsa bu okullara gidip kariyerinize bu ülkelerde devam etmeniz sizin ekonomik ve sanatsal açıdan daha çok tatmin edeceği ortadadır.

Şimdi gelelim Türkiye’ye. Ülkemizde bu işin eğitimini veren bir üniversite mevcut değil. Hatta maalesef gerçek anlamda bir üniversite mevcut değil. Çünkü üniversite bilgi ve teknoloji üreten bir kurumdur. Biz üretilmiş teknolojilerin ve artık eskimiş bilgileri ezberleten yüksek okullarla dolu bir ülkede yaşıyoruz. Unutmayın VFX düzenli olarak kendini geliştiren bir sitemdir. Bu dünya geleneksel ve tutucu bir yapıyı dışlar.

Elimizdekilere bakarsak Anadolu Üniversitesi gibi bir takım üniversitelerde animasyon, görsel iletişim tasarımı vs gibi bölümler birde özel okullarda modelleme, animasyon, bileştirme yani "Compositing" gibi bölümler mevcut. Bu üniversite bölümlerinden birine gitmek, size belli temel teorik ve pratik prensipleri öğretir ve kendinizi geliştirmeniz için zaman kazandırır. Kesinlikle üniversiteden mezun olduğunuz takdirde sadece oradan aldığınız bilgilerle VFX konusuna hakim olacağınızı düşünmeyin. Sektör kapasitesi sınırlı olduğu için iş bulabileceğiniz bile garanti değildir. Üniversite okumanın getirdiği okul sonrası arta kalan zaman sizin için çok değerlidir. Çalışmak zorunda olanlar için bu pek mümkün değildir. Bu zamanı nasıl değerlendireceğinizden ise postun devamında bahsedicem.

3-5 aylık özel okullara, kurslara gitmek size aynı disipline yönelmeye çalışan insanlarla tanışma, sektörde çalışmış insanlarla danışma imkanını dışında pek bir işe yaramaz. Ancak çok küçük bir kısım kendini kurs öncesinde yada sonrasında geliştirerek edindiği bilgilerle hazırladığı "Demoreel" ile işe alım yapan çalışanların gözüne girerse işe alımı gerçekleşebilir.

Bunun yanı sıra ilgili üniversite bölümlerinde okuyan öğrencilerin staj için girdikleri bazı şirketlerde temel eğitimlerini geliştirerek yine yetenekleri doğrultusunda bu şirketlerde kalmayı başarabilirler. Bu yetenek ve disiplini açmak gerekirse şirket sahipleri yada süpervizörler verilen iş çok basit de olsa karşısında güvenilecek, ön görülen zamanda, mümkün olan en az hata ile iş teslimi ister ve iletişimi düzgün, saygılı ve görüntü itibari ile rahatsız edici olmayan kişilerle çalışmak isterler. Bu subjektif bir kavram ama temel olarak içinde bulunduğunuz ortama sıkıntısız bir şekilde adapte olmayı, iş yoğunluğundan şikayet etmemeyi ve kendinizi geliştirmek için çalışmayı, eleştiriye açık olmayı bilmeniz gerekir.

Eğitim işe başladığınızda da yoğunlaşarak devam eder. Önce yazılımları kullanmayı öğrenirsiniz, iş akış biçimini kavrarsınız sonraki aşamada hızlanır ve zamanında işleri teslim edersiniz sonraki aşamada ise sanatsal kaygılar devreye girer ve işin detayları ile ilgilenmeye başlarsınız. Bu 3 aşamalı yolu kavramış pek az insan vardır.

VFX teknolojileri düzenli olarak gelişir. Kullanılan araçlar değişir ve bu yeni araçları öğrenmek yeni projelerde uygulamak bir döngüdür ve bu sizin çalışma disiplininizin bir parçası olmalıdır.

Gelelim asıl eğitimin olduğu yere. İnternet. Eğer nereden başlamalıyım , boş zamanımı nasıl değerlendirmeliyim diye düşünüyorsanız kesinlikle temel bilgileri edinirken bir yandan İngilizce öğrenin yada geliştirin. İngilizce bilmeden iyi bir noktaya ulaşmayı unutabilirsiniz. İnternet'in dünyadaki bütün eğitim kurumlarından daha güçlü bir yapıda olduğu çok açıkça ortadadır. Her konuda bilgi sahibi olabileceğiniz gibi VFX, İnternet'ten öğrenilmek için en uygun disiplinlerden biridir. İngilizce kaynaklar çok fazla olduğu gibi bi çoğuda gereksizdir. Bu nedenle gereksiz bilgileri filtrelemeyi bilmek gerekir. Sürekli kendini yenileyen bir bilgi havuzunu hiç bir üniversite karşılayamaz. Bunu ancak online eğitim platformlarında veya kişisel olarak eğitim vermeye istekli olan sanatçılar sağlayabilir.

Ben klasik üniversite okumuş biri değilim. Açık üniversiteden fotoğrafçılık ve kameramanlık bitirdim ve yardımcı bir eğitim olarak tavsiye ederim. Üniversite ülkemizde maalesef “ben şurada okudum”un ötesine geçmeyen bir kavramdır. Okulun tabi ki öyle yada böyle size kazandırdığı avantajlar vardır, bunu kendinizi geliştirmek için değerlendirin. Ama kendinizi geliştirmek için okula ihtiyaç duymayın. Ben bir iş veren olarak şu ana kadar ortaya çıkardığınız işlere, zekanıza ve karakterinize bakıyorum. Bunların hepsi zamanla geliştirilebilecek kavramlardır. VFX dünyasına para kazanmak ve bir meslek edinmek için girmek istiyor olabilirsiniz fakat bundan daha fazlasını yapabilmek, hayattan tam tatmin elde etmek ve başkalarına ilham verebilmek sizin tercihinize kalmıştır.

Hemen hemen bildiğim her şeyi İnternet'ten öğrenmiş biri olarak ben size bu işi öğrenmenin zor ve yorucu, kavramanın zaman aldığını söyleyebilirim. O nedenle tutkunuz ve bilgisayar kullanımı konusunda kabiliyetiniz yoksa sizin için bu iş çok daha zor olacaktır. Fakat benim gibi bilgisayarla büyümüş, programları kurcalayan, çizim, fotoğraf gibi disiplinlere meraklı ve bilimsel düşüncenin hayatınıza faydasının olduğunun farkında olan biriyseniz VFX dünyası sizi gerçekten entellektüel açıdan çok tatmin edecektir. İçerisinde çizim, fotoğraf ve tasarım gibi estetik disiplinlerin yanında matematik, fizik, geometri, tarih, mimari, biyoloji gibi hangi bilimsel alanda uzmanlaşmak istiyorsanız VFX dünyasında o kavramın bir yeniden yapımını gerçekleştirirsiniz. Ve gerçekleştirdiklerinize ise herkes şaşkınlıkla inanır.

Tavsiyem herkes için minimum düzeyde olsa programları kaldırabilen bir bilgisayar, konsantre çalışma ortamı ve zaman ayırarak, kendinizi eğitmeniz, programlı bir şekilde bu işe odaklamanızdır.

Sizin zekanıza hakaret eden tv programları, filmler, diziler, facebook, instagram gibi gereksiz zamanınızı çalan ortamları doğru yöneterek, popüler kültüre kendini kaptırmış kitleden uzaklaşıp daha bilinçli bir şekilde zamanınızı tüketmenizin yararını kısa süre içerisinde göreceksiniz.

Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.